HDR Fotoğraf

İtalya’da Master yaparken üzerine araştırma ve sunum yaptığım HDR Fotoğrafçılık, High Dynamic Range demek olup, en basit anlatımı ile insan gözünün gündüz – güneş ortamında parlak şeyleri gözü kısarak görebilmesi, karanlık ortamda ise göz bebeklerinin büyümesi sonucu (gözün karanlığa alışması) bu karanlık ortamda daha rahat görebilmesi esnekliği, ve bir fotoğraf karesinde bu iki olayın gerektiği noktalarda dijital olarak uygulanması sonucu oluşan fotoğraf biçimidir. Tek bir fotoğraf üzerine efekt uygulamak mümkün olsa da, orjinal HDR fotoğraf için, sabit makineden 5 – 7 (tercihen) farklı ayardaki fotoğrafın yazılımlar sayesinde birleştirilmesi ile oluşturulur… Çoklu fotoğraflarda hareketli objeler sıkıntı yaratabilir, ancak normal şartlarda mümkün olmayan fotoğraflara imkân veren teknik, çeşitli ışık oyunlarında mucizeler yaratmaktadır…Aşağıda gördüğünüz fotoğrafların bazıları tek fotoğrafdan HDR üretimi, bazıları ise sabit noktadan çok çekimin ürünleridir…

Dost olalım mı?

Dilerim buraya seni getiren yazıdan keyif almışsındır. İnterneti facebook gibi devasa şirketlerin tekeline bırakmadan, insanları kendi sitelerinden, yani sansürsüz & özgür kaynaklardan takip ettiğin için teşekkür ederim, bu yaptığın muhtekulade bir davranış.

Ancak biliyorsun ki bu engin dijital dünyada tekrar karşılaşmamız çok küçük bir ihtimal. Eğer uygun görürsen, haftada bir defa posta kutuna güncel yazılarımı barındıran e-mektup gönderebilirim. Fikrin değişirse listeden çıkmak için ihtiyacın olan düğme her mektupta bulunacak.

Dilerim tekrar görüşürüz!