Mavi Kapak Sahtekarlığı ve Coca Cola

Mavi Kapak ve Coca Cola

Evet vicdanınızın bile sömürüldüğü ve bu sömürünün bile sistematiksel olarak planlandığı bir dünyada yaşamaktayız. Hemen açıklayalım: Plastik – pet şişe üreten şirketlerin, ürettikleri şişeleri toplamak ve geri dönüştürmek zorunlulukları var. Bu şişe toplamak zahmetli bir durum olunca, politikacılar güzel bir yasa tasarısı ile “kapağı gösteren şişeyi topladığını kanıtlamış olur” şeklinde bir düzenleme getirdiler.

24.8.2011 gün 28035 sayılı Resmi Gazete, “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” 4. madde: “nelerin ambalaj ve nelerin ambalaj atığı” olduğunun “Ek.1 sayılı cetvelde” gösterileceği yazılı. “Ambalaj Tanımına İlişkin Örnekler” başlıklı Ek:1 sayılı cetvelin, 1. maddesi: “Ambalaj ve atık olarak kabul edilen maddeler: Su, maden suyu, meyve suyu, şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları.

Bu toplumca toplayıp 500kg karşılığında bir tekerlekli sandalye alındığına sevindiğimiz bu kapakların ait oldukları şişeler doğayı kirletirken, bunların sorumluluğunu üzerinden atmış bulunan şirketler ceza almak bir yana, “muazzam miktarda geri dönüşüm” yaptıklarından dolayı pohpohlandılar, ödüllendirildiler…

Beyin fırtınası

Yazının bundan sonrası çok kısa, çok basit, sadece beynini kullanmaktan çekinmeyenlere hitab ediyor: Coca-Cola, 10 Haziran itibari ile Türkiye’de geçerli olan yeni bir kampanya başlattı, “2 Kapak getir, 1.5 TL Kazan”. Sizce bu kampanyadaki amaç nedir?

Götürdükleri kapaklar ile yaptıkları alışverişlerden “1.5 TL” indirimlerini alamayan mağdurların Şikayet Var adlı sitedeki şikayetleri ayrı bir yazının konusu sanırım… Son olarak, insanın aklına Fallout adlı bilgisayar oyunundaki “para birimi”nin kola kapağı oluşuna selam eylemek geliyor…

Konu ile ilgili bağlantılar:

Avukat Erdem Akyüz’ün “Mavi Kapak” adlı makalesi:
http://www.hukukihaber.net/m/?id=3625&t=makale
Olayların açığa çıkışının anlatım röportajı:
http://www.haberekspres.com.tr/izmir/mavi-kapak-bir-kandirmaca-cikti-h69496.html
Coca-Cola Kampanya Duyurusu
http://www.milliyet.com.tr/coca-cola-nin-2-kapagi-1-5-lira/ekonomi/detay/2072046/default.htm

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Dost olalım mı?

Dilerim buraya seni getiren yazıdan keyif almışsındır. İnterneti facebook gibi devasa şirketlerin tekeline bırakmadan, insanları kendi sitelerinden, yani sansürsüz & özgür kaynaklardan takip ettiğin için teşekkür ederim, bu yaptığın muhtekulade bir davranış.

Ancak biliyorsun ki bu engin dijital dünyada tekrar karşılaşmamız çok küçük bir ihtimal. Eğer uygun görürsen, haftada bir defa posta kutuna güncel yazılarımı barındıran e-mektup gönderebilirim. Fikrin değişirse listeden çıkmak için ihtiyacın olan düğme her mektupta bulunacak.

Dilerim tekrar görüşürüz!