Bir içerik üreticisi (instagram / facebook hesaplarınızda ekranınızda akan ve düşündüğünüzden çok hayatınıza etki eden şeyleri üreten kişiler), eğer takipçisinden çok reklam-veren tarafından ödenirse, içeriği de ona göre biçim almaya başlar. Biz dijital mecra içerik üreticilerinin (yazar vs.) mail listelerine üye olursanız, birkaç ayda bir de olsa 5 TL gibi komik bir rakamı bile bağışlarsanız, reklam-veren’lerin değil de, gerçekten de dikkatinize değer olduğunu düşündüğümüz konuları ele alabilmemiz için fırsat yaratmış olursunuz…

10 yıldan fazla süredir, neredeyse hiç bir ekonomik gelir elde etmeden www.bparlan.com üzerinden ekonomik, sosyolojik, teknolojik ve daha bir çok konuda yazı yazmaktayım. Yazılarımda özellikle dönem olarak bana danışmak maksatlı telefonumun sık sık çaldığı konulara derleyici bir bilgi kaynağı yapma çabası gütmekteyim.

  • Çocuklarınız Mavi Balina oyunundan ölecekler mi?
  • Bitcoin almak nasıl olur, gerçekte bitcoin nedir?
  • UBI (Universal Basic Income) adlı evrensel gelir dedikleri yeni ekonomik model ne ola ki?
  • Megahosting zengin ediyormuş, doğru mu?

gibi pek çok konuda telefonum defalarca çaldığı için oturup böyle araştırmaları elimden geldiğince paylaşıyorum. Bunların kimilerinde dürüst ve tarafsız olmasına özen gösterdiğim içerikler kâh mahkemeye veriliyor, kâh sansürleniyor. Sosyal medya algoritmaları sırf bir takım anahtar kelimeleri barındırıyor diye yazılarımızı sizin feed’lerinizde görünmeden arşive kaldırıyor.

Peki ne yapabilirsiniz? Bu sayfadan mail listeme üye olup, ayda 2-3 defadan fazla olmayacak şekilde posta kutunuza yazılarımın ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Geri kalan bütün ekonomik geri-dönüşleri göz ardı ediyorum. Verimli bir şekilde takip edilebileyim, yeter. Telefonda bana gündemde bulunan bir konuyu danışmak istediğinizde, büyük ihtimalle bu konu hakkında websitemde zaten pek çok bilgiyi paylaşmış oluyorum. Bunun gibi pek çok bilgiye de doğrudan mail kutunuzdan ulaşmış olabilirsiniz.

İnterneti daha verimli kullanmak, iletişim kanallarımızın akıbetini reklam / kâr odaklı sosyal medya algoritmalarının eline bırakmamak ve dost olmak adına mail listeme üye olabilirsiniz…

[email protected] üzerinden bana ayda 1$ (gönlünüz ve durumunuz el veriyor ise daha fazlasını elbette) göndererek destek olmanız gibi bir opsiyon söz konusu. Oradaki insanlar bana farklı bir yaşama giden yolda destek oldukları için onlara da farklı şeyler sunmaya özen göstermekteyim elbet.