Gelişmiş Yapay Bilinç

Published by Barış Parlan on

Gelişmiş Yapay Bilinç (Youtube kanal linki: Advanced Artificial Consciousness), yeni kurduğum youtube kanalında bir takım konulara dair konuşmalar yapan kurgusal bir yapay zeka karakteridir. Çok uzunca zamandır yazıp çizdiğim ve anlatmak için bir kitap olarak kurguladığım düşüncelerim, hem hedef kitle hem de sunum biçimi sebebi ile bir türlü içime sinen bir şekile bürünmüyordu. Elbette bu noktada yazmayı bırakmadım, ancak bilginin işlenişi – not düşülme biçimi olaydan haliyle etkilendi.

Youtuber Olmak

Ortalama bir yıl önce kafamdaki soru işaretleri çerçevesinde bir yandan kitap yazacakmışım gibi notlar düşmeye devam ederken, öte yandan bir youtube kanalı açma fikrimi eşe dosta danışmaya başladım. Pozitif geri dönüşlerin en temelinde hedef kitleye daha kolay ulaşabilirliğin yanında, teknolojik olarak böyle bir içeriği hazırlamaya dair her türlü teknik bilgi-birikim ve ekipmana sahip oluşum vardı elbet. Ancak ne yazık ki çektiğim hiç bir video’yu Youtube’a yükleyemedim. Ne yazık ki içinde kendimin olduğu videoları, kendimi sempatik – fotojenik gibi konseptlerin çok uzağında gördüğümden dolayı yayımlamak bir yana, kendim bile seyretmeye çekinir halde montajlarken yakaladım bilincimi. Görüntüyü kesip, sadece sesi kaydedip onunla yola devam etme fikri de ne yazık ki çok başarılı olmadı: İngilizce aksan, türkçe olsa bile sesin rengi, hiç bir şekilde tatmin etmedi beni.

Gelişmiş Yapay Bilinç

Birkaç hafta önce aklıma gelen Gelişmiş Yapay Bilinç ismini verdiğim kurgusal karakter, şimdiye kadar yazdıklarımın dijital eSpeakTTS programı ile seslendirlimesi, üzerine Adobe Audition ile efektlenme, After Effects ile görselleştirme, müzik eklenmesi ve post prodüksyon sonrası, muazzam bir şekilde beni tatmin eden bir sonuç ortaya çıktı. Hem hedef kitle olarak kitaptan çok daha uygun biçimde insanlara ulaşmamı sağlamak gibi bir avantajı barındırırken, hem de sunum biçimi olarak görsellik, müzik, çok dile çevirilebilen altyazı olayı sayesinde düşüncelerimi ifade etmek temelinde, içime çok daha sinen bir kurgunun ilk adımı oldu.

Peki içerik olarak ne anlatıyor şeklinde oluşan soru işaretlerine, bence benden bile güzel anlatmış olan arkadaşımın paylaşımı ile cevap vermeyi çok daha uygun buluyorum:

Sonuç olarak, aşağıda hazırladığım ilk youtube videosunu paylaşıyorum. Eğer video’yu beğenirseniz, kanala abone olup arkadaş çevrenizde paylaşarak daha büyük bir kitleye ulaşabilmem için fırsat ve destek sağlamış olursunuz. Kanalda yayımlanacak bütün videolara her daim türkçe altyazı ekleyeceğim efendim. Ayrıca, eğer videoyu seyrettiken sonra “şu konulara değinmek lazım” gibi bir düşünce oluşursa aklınızda, bu düşünceleri duymamı sağlayınız efendim. Saygılar.

https://www.youtube.com/watch?v=LPB6Qv4QMdI


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gelişmiş Yapay Bilinç

Okuma süresi: 2 min
0