Tanrı Neden Ateistleri Yarattı?

Published by Barış Parlan on

“Tanrı neden Ateistleri yarattı?” sorusuna din / inanç temelli yazılar içerisinde, Ateist olarak hayatımda ilk defa “ateizmin düşünce sistemini doğru aktaran” bir metin okudum. Lütfen dikkat ediniz,  burada sözünü ettiğim önem, “pozitif” bir ateizm sergilemesi değil, bir ateistin nasıl düşündüğünü çarpıtmadan aktarmasıdır. 18. yüzyıl Doğu Avrupa’sında oluşmaya başlayan Hasidik Yahudi inancının yazılı ve sözlü öğretilerini kaleme alan Yahudi filozofu Martin Buber‘in “Hasidim Öyküler” şeklinde çevirebileceğimiz “Tales of the Hasidim” adlı kitabında geçiyor bu öykü. “Geç Dönem Ustaları” (The Later Masters) adlı 2. cildinde yer alan “Tanrı neden Ateistleri yarattı?” adlı öykünün Türkçe metnini bulamadığım için kendim çevirip burada konu ile ilgilenen insanlar ile paylaşmak istedim.

Tanrı neden Ateistleri Yarattı?

Hasidik edebiyatında bu soruya cevap veren ünlü bir hikaye mevcut. Üstat öğrencilerine Tanrı’nın bu dünyadaki her şeyi takdir edilmesi için yarattığını, her şeyin bizlere bir ders vermek için var olduğunu öğretmektedir.

Akıllı bir öğrenci sorar: “Ateistlerden nasıl bir ders alabiliriz? Tanrı neden onları yarattı?”

Üstat cevap verir: “Tanrı ateistleri bize bütün derslerden daha önemli olan dersi öğretmeleri için yarattı, gerçek merhamet dersini. Biliyorsun ki, bir ateist bir hayır işi gerçekleştirdiğinde, hasta birisini ziyaret ettiğinde, muhtaç olan birisine yardım ettiğinde, dünyayı gözettiğinde, bu davranışları dini bir öğreti uğruna yapmamaktadır. Tanrının kendisine emrettiği için bu davranışı sergilediğine inanmamaktadır. Hatta Tanrıya hiç inanmamaktadır, bu yüzden davranışları bütünüyle onun kendi iç ahlak bilincine dayanmaktadır. Göreceksin ki başkalarına gösterdiği bütün şefkatin kaynağı, bunun ‘doğru’ olduğunu hissediyor oluşudur.”

“Bu demektir ki” diyerek sözlerine devam eder Üstat, “birisi yardıma muhtaç şekilde sana geldiğinde, ona asla ‘Senin için Tanrıya dua edeceğim’ dememelisin. Bunun yerine, o an için bir ateist olmalısın, o kişiye yardım edebilecek bir Tanrı’nın olmadığını hayal etmelisin, ve ‘Sana yardım edeceğim’ demelisin.”

Kaynak: Tales of the Hasidim, Vol. 2: The Later Masters [Martin Buber, Olga Marx]. Çeviri: Barış Parlan

Ayrıca merak edenler için orjinal ingilizce metine de yer vermek istiyorum. Böylece herhangi bir çeviri düzeltmesi / tavsiyesi düşünürseniz yorum yazabilirsiniz.

Why Did God Create Atheists?

There is a famous story told in Chassidic literature that addresses this very question. The Master teaches the student that God created everything in the world to be appreciated, since everything is here to teach us a lesson.

One clever student asks “What lesson can we learn from atheists? Why did God create them?”

The Master responds “God created atheists to teach us the most important lesson of them all — the lesson of true compassion. You see, when an atheist performs an act of charity, visits someone who is sick, helps someone in need, and cares for the world, he is not doing so because of some religious teaching. He does not believe that God commanded him to perform this act. In fact, he does not believe in God at all, so his acts are based on an inner sense of morality. And look at the kindness he can bestow upon others simply because he feels it to be right.”

“This means,” the Master continued “that when someone reaches out to you for help, you should never say ‘I pray that God will help you.’ Instead for the moment, you should become an atheist, imagine that there is no God who can help, and say ‘I will help you.’”

ETA source: Tales of the Hasidim, Vol. 2: The Later Masters [Martin Buber, Olga Marx]


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tanrı Neden Ateistleri Yarattı?

Okuma süresi: 3 min
0