Mega Holdings Dolandırıcılığı

Published by Barış Parlan on

Güncelleme I:

21 Eylül 2014 Tarihinde yazdığım ve 24 Eylül 2014 Pazar tarihli Kıbrıs Gazetesinde yayımlanan yazımın akabinde yaşadıklarıma dair bilgi vermek istiyorum. Yazı yayımlandıktan birkaç saat sonra Mega Holdings Genel Koordinatörü Dr. Şeref Menteşe (Helal Diş Macununu keşfeden Mucid ve aynı zamanda AK Parti Edremit Belediye Başkan Adayı) bana e-mail atmıştır, aşağıdaki satırlar aynen e-mailden alıntıdır:

“Siz kim adına hangi maksatla bu denli gayri ahlaki ve gerçek dışı bir tazı ile şirketimizi hedef alıp yazı yazarsınız.. Meseleyi diplomatik bir krize dönüstürmeden konuya iliskin sizden gerekli acilimi rica ediyorum. Konuyu TC büyük elciligimiz nezninde yasal takibe almamiz istenilmeyen sonuclar dogurabilir.
Sirketin genel koordinatörüyüm.”

Bunun yanı sıra Facebook ve Twitter üzerinden pek çok kişi gerek saygı çerçevesi içerisinde gerekse gayet saygısız bir şekilde yazılar yazıp durmadan arkadaşlık isteği gönderdiler (ve halen gönderiyorlar). Artık “taciz” boyutuna varan ve yazının yayından 3 ay sonra bile halen Mega Holdings çalışanları tarafından günde 2-3 tane gelen arkadaşlık talepleri, bu güncellemeyi yapmamı zorunlu kıldı.

Tarih boyunca, birilerinin haksız kazancına çomak sokan her birey cezalandırılmaya çalışılmıştır. Bu yazı güncellenmekte, polis de gelişmelerden haberdar edilmektedir, zira yasal değil yasadışı şeylerdir karşı tarafın elinden gelen, ve “psikolojik baskı” ağır ceza suçudur.

Not 2: Şirket için çalışan insanların hazırladıkları masalları dinlemek yerine, girin Ekşi Sözlük – Mega Holdings sayfasına da 75 sayfa dolu dolu gerçek madur insanların anlattıklarına kulak verin öncelikle.

Not 3: Arif Onur Hangişi’nin sitesinde de güzel bilgiler var, okuyunuz: Mega Holdings’ten Site Almayın!

Not 3: İnci Sözlük – Mega Holdings Dolandırıcılığı

Not 4: Tipadam – Mega Holdings Saçmalıkları

 

Güncelleme II:

Kıbrıs’da orada burada seminerlerinde bana dava açıldığına dair yalan söyleyen tipik megacılar mevcut. Beni hiç şaşırtmadıkları bir davranış sergilemekteler, bir balçık çukuru ki, neye yanaşsalar “dolandırıcı değiliz” savunmasının akabinde bi hakaret ve yalan yığını yağıyor. Hayır efendim hakkımda hiç dava yoktur, soruşturma yoktur…

Ayrıca, şu haber de kenarda dursun, taze… Mega Holdings Hakkında Savcılığın Soruşturma Yürüttüğü Ortaya Çıktı

Güncelleme III:

Mega’nın yandan çakması Kairos isminde yeni bir saadet zinciri türemiş durumda. Şimdi durup bir de onlar için yeni yazı yazmaya gerek var mı yok mu bilemiyorum. Zaten bu yazıya da gerek var mı emin değilim açıkçası. İnanmak isteyen, kendisini böyle bir sistemin içerisinde mutlu hisseden, doldandırıcılık olduğunu bile bile mantıklı bulan insanlar var. Söyleyecek çok bir söz yok bu yüzden. Saygılar…

Londra’da ‘Kairos’u kurdular Türkiye’de 50 bin kişiden 25 milyon dolar topladılar.

 

Orjinal Makalem:

Size web sitesi satacaklarını ve sonra çok zengin olacağınızı söyleyenlere inanmayın!

Merhabalar, Ben Barış Parlan, hayatımın hatırı sayılır bir kısmını teknolojik konularla içli dışlı geçirmiş olduğumdan, adamızda genel olarak baş gösteren pek çok bilgisayar temelli yolsuzluk – usulsüzlükten haberim olmakta, ve konuya dair madur insanlara yardım etmeye çalışmaktayım. Sizlerle bu yaşanılan siber suçlara dair bildiklerimi ve uyarılarımı paylaşarak, bilgisayar ile ilgili yolsuzluklara en azından biraz olsun hazırlıklı olmanızı sağlamak amacındayım.

Bu ilk yazımda, son zamanlarda madur olan insanlar tarafından adını sıkça duyduğumdan dolayı Kıbrıs’daki faaliyetlerini arttırdıklarına inandığım Mega Holdings Dolandırıcılığı konusunda sizleri uyarmak istiyorum.

2012 Yılında kurulan, Titan saadet zinciri ile hepimizin duyduğu “Ağ Pazarlamacılığı” sisteminin dijital dünyadaki bir versiyonu olan “Sunucu Şirketi” formatına bürünmüş “Mega Holdings”, normal değerinin 20 katı gibi abartılı bir fiyata Web Sitesi satışı yaparak üye kabul ediyor, ve devamında da bu üyelerin yeni üyeler bulup aynı fiyatlardan satışa devam etmeleri halinde kârlarından %’lik pay vererek herkesin çok zengin olacağını ve hayallerine kavuşacağını vaad ederek insanları kandırıyor, dolandırıyor. Bu vaadlerin içerisinde “Web siteniz olunca zaten zengin olacaksınız, yeni üyeler buldukça zenginliğinize zenginlik katacaksınız” şeklinde ifadelerle, değil web sitesi, internete dair bile çok bir bilgisi olmayan insanlara hayaller pazarlayıp, fahiş fiyatlara üyelik dağıtıyorlar. İçerik olarak ise “Web Sitesi” satıyoruz demelerine rağmen, aslında bir web sitesi için gerekli olan en ucuz iki maddeyi, “Hosting” ve “Domain” hizmetlerini satıyorlar. Web sitesini sizin yapmanız gerekiyor.

Hosting (Disk Alanı) nedir:

Hosting basitçe, bilgisayarınızdaki harddisk’in, internette sürekli olarak aktif olan halidir şeklinde anlatılabilir. Nasıl telefonunuzda resimlerinizi, USB Flash Memory’nizde müziklerinizi ve dökümanlarınızı saklıyorsanız, Hosting’inizde de web sitenizin dökümanlarını saklarsınız. Sayfanızı ziyaret etmek isteyen insanlar bu disk alanına bağlanırlar, içeriği görürler. Hosting alanınızın bir limiti vardır, tıpkı telefonunuzun ve flash disk’inizin limitinin olması gibi. Fiyat, bu limit ile belirlense de, belirli bir miktarın üzerindeki alan zaten kullanılmadığından gereksizdir. Bu içeriğin internette düzenli olarak durması için ise yıllık olarak Sunucu şirketlerine para ödersiniz.

Domain (Alan Adı) nedir:

İnternetin “içerisindeki” Hosting’inizde bulunan dökümanlarınıza, insanların ulaşabilmesini sağlayan “adres”tir domain. Bu adresin başında “www”, sonunda ise belirli kriterlere göre “.com”, “.org”, “.com.tr” gibi uzantılar bulunur. Adresin tamamına ise “domain” deniz. Bunun ücreti de yine Sunucu hizmeti sağlayan şirkete yıllık olarak ödenmektedir.

Domain ve Hosting Fiyatları ne kadardır:

Bir Domain için neredeyse evrensel denebilecek fiyatı KDV dahil 23 TL’dir. Standart bir Hosting paketi ise 40-50 TL civarındadır, en yüksek alan olan “sınırsız alan” hizmetinin yıllık fiyatı 150 TL’dir. Hosting satın alan kişiye, Sunucu şirketin domain’i hediye ettiğini görmek çok şaşırtıcı bir durum değildir. Zira birisi olmadan, diğerinin hiç bir anlamı yoktur. İnsanlar önec “adresinizi” yazarlar, akabinde de o adresin yönlendirmesi ile internetteki hostinginizde bulunan web sitenize ulaşırlar ve sayfalarınızı gezerler.

Mega Holdings, yukarıda anlattığım ortalama 60 TL’lik Domain ve Hosting hizmetlerini size 2.150 TL’ye satmaktalar. Bu fahiş fiyatın açıklaması olarak ise “Sınırsız Disk Alanı” verdiklerini ifade etmektedirler. Neden sınırsız? Çünkü teknolojik konulardan anlamayan bir kişinin yıllık disk alanı gideri 50 TL’yi geçmez. Bunun yanında teknolojik gereklilik olarak sayabileceğimiz Yedekleme ve Güvenlik gibi teknolojilerin hiç birisini sunmamaktalar, zira kendileri de “hizmetin kullanılmayacağının” farkındalar. Üye olanların, verdikleri parayı geri kazanıp akabinde “zengin” olabilmeleri için tek yol, yeni kurbanlar bulup onları bu fahiş fiyattan üye yapmaktır…

Ne yazık ki yaşadığımız ada küçük bir yer, ve dolandırılan insanlar eşlerine dostlarına düşman olmaktalar. Bütün bu olayların sonucunda ise tek kazanan, çok da uzak olmayan bir yerlerden gelip bilinçsiz insanlara bu hizmeti satmış, ve şimdi de daha çok insanın birbirine satmasını bekleyen “Zincirin başındakiler”. Lütfen aldanmayınız. Bedava peynir, fare kapanında olur.


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

26 Comments

adana evden eve taşımacılık · 2014-09-25 at 15:37

Çok güzel bir makale olmuş. Tebrik ederim.

rainman · 2015-02-19 at 11:38

öncelikle şunu sormak isterim serbest piyasa da şuan berbat websitelerine 4-5 bin dolar veren insanlar tanıyorum sektörün içinde olan biri olarak şunu söyleyebilirim network’den hiç anlamıyorsun. network de ürün piyasa en üst sınırını aşamaz yani burada fiyat veya firma aşşağılamak objektif olmadan yaptığın siyasi solcu görüşünün yansımasıdır sadece. herkesin düzenli eğitim alarak ürününü ciddi ciddi kullanarak yapabileceği bir iş iken megaholdings de ki insanların bir kısmı işini ahlaksız yapıyor ya da ürünün kullanımı iyi gösteremiyor diye herkese dil uzatman kusura bakma ama tam bir siyasi parti lideri ağzından başka bir şey değil. sen web sektöründe bilirkişi ya da uzman mısın ? hiç sanmıyorum ama ben bu sektörde çalışan işletme sahibiyim. nice senin tarzında takılıp web ten anlarım diyen insanın bahsettiğin 60 dolarlık 5 para etmez domainleri tasarlayıp insanlara yıllığı 1000 tl den verdiğine şahit oldum. burada gelip sınırsız hosting e laf atıp insanları cahil kesim diye sınıflandırabiliyorsun 🙂 biz o cahil dediğin kesime websitesi tasarlatırken bir şeyler öğretmeye çalışırken sen kıçın koltukda yazı yazıyorsun işte aramızda ki fark bu. Senin yazı başlığın ise tamamen iftira içeriyor yani hükmü var mı yok mu belli olmayan bir konuda dolandırıcılığı demişsin acaba hangi mahkemede yargıçsın kararı ne zaman verdin barış ? 🙂 hele sana en tav olduğum nolta ekşi sözlük mağdurları demişsin. ekşisözlük de hiç bir şeyin takdir edildiğini gördün mü ? kendini zeki sana kıçını koltuktan gözünü ekrandan elini klavyeden ayırmayan sanal kalite kontrol birimi gibi filmleri vs ne gelirse eleştiren bir güruh sadece tartışıp eğleniyorlar benim gözüm de ergen incisözlükten tek farkı sözlük de ki bayanlara yavşarken biraz daha kibarlar o kadar. tutup da delil kıstas olarak gösterdiğin şeye bak allah aşkına ? sherlock holmes tribine girmeye gerek yok bu iştir. hakkında açılan davalar düşmüştür isteyen yapar istemeyen yapmaz ama kimse gelip de boş laflarla asılsız kaynaklarla kötüleyemez. bu kedileri seven sana benim kedileri kötülemem gibi olur ? ben hiç kedi beslemedim ekşisözlük de tüyü çok dökülüyo halıya işiyor demişler kediler kincidir demişler o zaman kediler haindir. demem kadar saçma olur işi iyi yapamayanlar var diye iş kötü anlamına gelmez lütfen yazını objektif yaz tabi beynin özgürse arkadaşım.

  Barış Parlan · 2015-02-19 at 14:30

  Bütün Mega’cıların tekrar tekrar söylediklerinden farksız tek bir satırın olmamasına rağmen, hatta saygısızca yazmış olmana rağmen bütün bunları, kaale alıp cevap yazacağım, satır satır:

  Öncelikle serbest piyasada 4-5.000 $ rakamların olması, hostingin domainin bu fiyata satıldığı anlamına gelmiyor, “otobüse binmek 3.000 TL, çünki Ferrari çok pahalı” demek gibi, sen otobüs gibi hizmet veriyorsun, 50-60 TL’lik hizmeti 1000 dolara satıyorsun. Madem bu kadar “sınırsız – süper”, neden düzgün tek bir şirket bile Mega’dan Hosting almıyor? Çünki saçmalık bir durum var, açıkladım, tekrar edeyim: “Biz parayı hosting – domain’e değil, sonrasında verdiğimiz eğitime kesiyoruz” diyorsunuz, peki sorduk bu eğitim sayesinde web designer olan, günlük 100 kişiden fazla insanın girdiği bir web sitesi yapan var mı? Yok (: Zira işiniz bu değil, “üretmek” değil, işiniz insan yazıp parasını alıp, zincire katıp, başkalarını da onların katması için motive etmek. Bu kötü mü? Değil. Benim ortaya koyduğum konu, “web sitesi” işi yapıyormuş gibi açıklanması, alakanız yok web sitesi ile, ne SEO biliyorsunuz, ne Alexa Rank’iniz var, ne CSS3 – HTML5 biliyorsunuz, ne mySQL… Web Sektöründe bilirkişi uzman mıyım? Üniversitem, Master’im, Doktoram bu yönde, 15 yıllık meslek hayatım bu yönde, portfolyoma gir bak, 30 tane sistem var kendimin geliştirdiği, üstteki menüden gir bak, ama ADAMSAN SENDE KOYARSIN YAPTIĞIN SİTELERİN PORTFOLYOSUNU BU YORUMUN ALTINA. Zira madem işin web sektörü, neden “gel seni altıma yazayım”lık bir iş ile geçim sağlamaya çalışıyorsun? Git işini yap…

  Yani kusura bakma ama, http://mehmetkarakus.org/ senin siten ise, ve sen kendini “web sektöründe” benden deneyimli görüyorsan, sana ayırdığım şu satırlara bile yazık ulan. Bakıyorum ailece içindesiniz, Ahmet Karakus, domaini bile “ahmetkarakuss” şeklinde, o site ne öyle? Site mi o? Sen bunlara “site” diyerek kendini web-developer mı sanıyorsun şaşkın şey?

  Devam edeyim, Siyasi parti liderliği ile alakam yok, sen esas her boka “paralel” diyen bi parti liderine pek benziyorsun. Ekşi sözlükte taktir edilen milyon konu var, ama sen böyle konularla pek ilgilenmemişsindir. Google’a bile “Mega Holdings” yazınca, “Dolandırıcılığı mı demek istediniz?” diye aramayı düzeltip öneri veriyor, sen git inci’deki ergenlere sat bu masalı.

  Unutmadan, Sherlock Holmes tribine girmiyorum, bu yazıyı oturduğum yerde bok atayım diye yazmadım, yazı yerel gazetede yayımlandı, zira ihtiyaç görüldü. Neden? Çünkü “ek iş” yapılması yasak olan ve “hiyerarşik” rütbe destekleyen kurumlarda, üst merciler kural çiğneyip ast’larına bu Mega Holdings’e zorunlu üyelik yapıyorlar, emir-komuta’ya bulaşmış durumda, evet bir takım silahlı kuvvetler emir komutasından bahsediyorum, ve evet bu zincirde zarar gören çaresizler en sonunda “bu siteden nası para kazanıcaz” diye beni arıyorlar. Beni niye arıyorlar kardeşim? İşi bildiğimden veya sizden bir tık daha fazla bilgi verdiğimden olmasın?

  Sen hem “oturduğum yerde” yazı yazdığımdan dem vurup beni solculuk konseptine sokuyorsun, ama hepinizin sitelerinde de “milyoner ol, milyoner et” gibi sağcılığa pek yakışır şeyler yazıyor. Yahu madem bu kadar milyoner oluyorsunuz gidin olun, benim yazdıklarım ne ki size engel olacak. Özet olarak bu satırların hiç birisinin sana bir anlam ifade etmeyeceğini çok iyi biliyorum. Yorumunu yayımlamamın sebebi de, bunca yazıda sana hitab edilen tek cümleye karşı aciz kalışını kanıtlamak, evet büyük harflerle yazdığım kısım: ADAMSAN SENDE KOY YAPTIĞIN SİTELERİN PORTFOLYOSUNU BU YORUMUN ALTINA. Geri kalanı kulağından bile girmeyecek ki öbüründen çıksın. Çok iyi biliyorum.

  Son olarak, “yasal” deyişine güldüm. 12 yaşında kıza 20 kişinin tecavüz ettiği ve “suçsuz” bulunduğu bu ülkenin 12 yıllık hükmedenleri senin yöneticilerin, o tecavüz kadar yasal senin çok iyi yaptığın “iş”, ve yasal kalmaya da devam edecek, vicdan – gurur – onur gibi kelimelerden uzaklaştıkça bu ülke… Hadi sana iyi “milyoner” olmalar…

  ahmetyavuz · 2015-03-11 at 22:02

  Tebirkler çok doğru

rainman · 2015-02-19 at 15:28

öncelikle o websitesi bana ait değil gerek gördüğüm yerde sitemi seninle paylaşırım barış 🙂 otobüs örneğinin mantığını anlamışsındır uçakta business da var ekonomi de doğru değil mi ? aynı yere gidiyor evet haklısın ama arada hizmet farkı ben de aynı sektördeyim donanım da olsa bilgisayar sektöründeyim senin dediğin konu ekstrem bir konu yani memurlar hiyerarşi de zorlama yapmışlar vs bunları şirket mi yapıyor ? tabi ki websitesi alan çalışanlar yapıyor benim işim de ekibim de neden şikayetçi yok ? bu bakış açısıyla alakalı benim sinirlendiğim nokta sen tamamen objektif olmayan bir bakış açısıyla tıpkı şuan tepemizdekiler gibi biizzzz biliriizzzz moduna girdiğin içindi. fiyat vermişsin ama neye göre ? benim anlamadığım sizin de anlamadığınız nokta şu yurtdışın da bu sistemi anlattığım insanlar aa fiyatı ucuz diyor sana kanıt da sunarım hatta ve hatta. bu ülkenin gelişmişlik seviyesi ile alakalı herkes html5 bilmek zorunda değil bu yüzden şirketin vizyonu bu herkesin kendi sitesiini tasarlayabilmesi için kolaylaştırmak. sizin bu sızlanmalarınız tıpkı mobilya ustalarının ikea ya saydırması gibi arkadaşım. milyoner olup olmamam benim derdim ben çevremde ki benimle yola çıkmak isteyenlere yardımcı olurum çok para aşırı da umrumda değil ama en azından sevinirim benim kendi ekibim de 7 tane amaçsız genç aldığı eğitimlerle biraz da olsa çeki düzene giren toplum içinde biraz da olsa sayılmaya başlayan kişiler oldular. verdiğin tecavüz örneğine gelirsek bu ülke de tecavüzcüler genelde işaret parmaklarıyla o bu şu dolandırıcı diyen muhafazakar tipler oluyor ne hikmetse. benim yaptığım işe elin de kanıt olmadan dolandırıcılık diyemezsin açarsın davanı gidersin savcıya netice verirsin eyvallah. ama 3-5 avukat bize bok atıyor diye aha işte hukuken de haksızsınız hığaaa triplerine girmeyelim. yani senin genellemen bütün kürtler teröristtir bütün almanlar ırkçıdır demek gibi bir şey yazını şu yönde yazsaydın ? mesela websitesi satan bazı insanlar kanunsuzca zorla birbirlerini almak zorunda bırakıyor hiyerarşik olarak vs tadında olsaymış ne güzel olurmuş dimi ? en azından adil olurmuş. Ekşisözlük eet bugün büyük bir platformdur 3 sene yazarlık yapıp midemin bulandığı yerdir arkadaşım. bilirsin işte oturduğu yerden devrim yapan sosyalistçilik oynayan klavyecanlar. kaale alınmayacak yerleri kaynak olarak göstermek yani kendi ekşisözlük hesabını önplana çıkarmak istemende bu dolandırıcılık yaftalamaların gibi bencilce bir hareket değil mi ? zaten benim derdim herkes benle çalışsın herkes benim gibi düşünsün değil. süper bir webdesigner değilim senin de ekmek yemen lazım website tasarlayıp ama bunu birbirimize bok atmadan yapamazmıyız sence hala bu kadar ileri gidemedik mi ? ben de çok dolandırıcı webmaster gördüm ama hiç genelleme yapmadım henüz hepsiyle tanışmadım anladın mı mantalite farkımız bura da arkadaşım. iletişim adresim belli saygılar 🙂

rainman · 2015-02-19 at 16:06

demek ki düzgün bir yorum, seviyeli bir insan ve cevap gelince denetleyip yayınlamaman gerekiyor barış 🙂 evet haklısın biz dolandırıcıyız sen haklısın dürüstsün alkış. saygılar.

  Barış Parlan · 2015-02-19 at 16:14

  Hoca bir dünya yazmışsın da, “web site sektöründen” beni yetersiz gören bir dünya devi olarak ve onca mega hosting satmış olmana rağmen tek bir “web sitesi adresi” yazamamışsın. Koca yazıda tek ona cevap ver dedim. Ne bıdı bıdı yapıyorsun. Git sen “web site” sat “hosting” sat, mükemmel hizmet sun 1000$’a, ama bir tane kendin yapama…

   rainman · 2015-02-20 at 02:25

   mail atarsan iletişim kurabiliriz. Kendin yapama kısmı geçti artık incelemediğin buradan belli barış. Dil uzatmak karalamak çok kolay

    Barış Parlan · 2015-02-20 at 15:21

    Bence sen bir özür dile ve utanmaya başla artık, “bunca yıldır sektördeyim” dedin, “web uzmanı olmadığın pek belli” dedin, iki web site adresi yaz dedik bir bok kanıtlayamadın. Olay bu kardeş, eskiden “saklama kabı” ile zincir dönüyordu, 1000 tl’ye saklama kabı satıyorlardı, kanun “bir kap bu kadar pahalıya olamaz” dedi, yasakladı sizin gibileri. Şimdi “hosting”i satıyorsunuz 1000 $’a, kanun da ses çıkaramıyor kılıf yapmışınız minareye, e diyoruz “hani var mı site? yapıyor musunuz?”, cevap: “yok site, boşver onu şimdi”, e titan zinciri bu o zaman? “yok değil!”. Hadi başka kapıya… Neyini inceleyeceğim de neresini toparlıycan… Zengin olma hayaliniz – lüks arabalarınız ve gelecek pazarlama planlarınız batsın, gidin simit satın da onurlu yaşayın. Sana diyecek başka lafım yok.

Hakan Türkyılmaz · 2015-02-19 at 23:11

Mega holding insanları kandıran kapitalizmin sunduğu bir para endeksli sistemdir. Buradan insanları uyarıyorum lütfen bu tür asalaklara itibar etmeyiniz ben içlerinde bizzat bulundum en yakın arkadaşını bile para olarak görürsünüz bu sisteme adım attığınız anda akrabalarınız, dostlarınızla aranız açılır Titan zincirinin başka versiyonunu önümüze koydular malesef ülkemizde cahil, okumayan araştırmayan insanları da olunca bunu değerlendiren uyanıklar çıkıyor bide küstahça kendilerini haklı çıkarırlar dua etsinler ki insanca konuşuyorum yoksa bunların anlayacağı dil iyi bi dayaktır ağızlarını burunlarını kan gölüne çevireceksin komalık edinceeye kadar döveceksin ki bir daha insanları kandırmaya çalışmasınlar ama ant içtim bir daha karşıma Mega Holding zibidisi çıkarsa affım olmayacak kayıtsız şartsız evire çevire döveceğim insanları kandırarak paralarını çalıyorlar

Seay · 2015-02-22 at 22:30

Bu makaleyi yazan şahsın ilk önce adli dengesi konusunda 1-2 yorum yapmak istedim… Belli ki yoğurdu sıcak yemeye çalışmış ve dili yanınca harcadığı 500 dolar boşa gitmesin diye kendi çapında biraz eğlenmiş…

Güzel kardeşim benim bak seni biraz aydınlatayım ben. (Bu arada mesleğim öğretmenlik ve yüksek lisansım İngiltereden)… Sen annenin karnında daha yumurtayı delmeye çalışan bir tohumken prim yapan insanlar vardı. Sen doğdun ve altına bir bez bağladılar. Bu beze her çişini yada kakanı yaptığında prim yapan şirketler oldu. Bu yaşa gelene kadar üzerine alınan her kıyafet, tükettiğin her gıda, aldığın her bilgiden bir şirket prim yapıyor… Liseyi bitirdin, üniversiyete yazıldın. minimum 4 sene okdun, kira ödedin, okul harcı ödedin, kitap parası ödedin, yol kirası verdin, özel ders aldın… Herkes prim yaptı. Okul bitti, 2 sene evde boş oturup atama bekledin, ailene masraf oldun. Sonra bir iş buldun ve o işte öleceğin güne kadar aylık masraflarına yetecek kadar bir maaş ile çalışacaksın… Diğer yandan Ben 750 dolar harcadım. Farzet ki i-phone almadım da network marketting işine yatırım yaptım. 1 ay da yatırdığım parayı çıkarttım. Ailem de girdi… onlarda çıkarttı. Sora ben kar’a geçtim. Ailem de geçti vs… Şu an da en alt kademedeki insanlar kara geçmek için devam ediyorlar. Sen şimdi bana söyle… Sen mi dolandırıldın ben mi? Hadi söyle bakalım…

Diğer bir konu ise kaynaklarının gülünecek düzeyde olması… ekşi sözlük müş… tip adam’mış… Adı üzerinde adam TİP. hiçbir kaynağa dayalı olmadan milletin blog’larda sallayıp atıp tuttuğu siteler. Sen google.com’a bi gir ve “suyun zararları” yaz. En az 5 bin makale çıkmazsa yarın yanına gelip özür için elini öperim. O yüzden sevgili kardeşim benim biraz araştırma yap, sağlam kaynaklar bul, lafazanlık yapma ve gel aramıza katıl. Belki hayatın kurtulur, 3-5 sene sonra bir ev sahibi olursun. Aksi takdirde öleceğin güne kadar ensenden büyük şirketler prim yapmaya devam edecek ve sende burda böyle acınacak durumlara düşeceksin… Sevgiler, saygılar… 😉

  Barış Parlan · 2015-02-24 at 21:36

  Tipik Mega Holdings fan boy ifadesi: “Google’da su aratsan, hakkında kötü bir şey çıkar”. Ne güzel de kandırıyorsunuz kendinizi… Koca internet camiası yalan dolandan ibaret, tek bir doğru yok. Ve bu camiada sağlanan 50 TL’lik hizmeti siz 1000 $’a veriyorsunuz, bunu da yine o şeytan icadı internet üzerinden yapıyorsunuz, insanların size inanması için örgütleşe örgütleşe canınızı dişinize takıyorsunuz, ama bunları ifşa eden çıktığında da kafayı yiyip ağzınızdan salya akıta akıta küfür veryansın halde “internetteki bilgiye mi kaynak diyorsun sen?!” diyorsunuz. Acınacak hal…

  Hayır, şu yorumları yazmak için harcadığımdan başka hiç bir şey harcamadım sizin saçmalıklarınıza, 500 $ bir kenara, harcayıp ağzı yananlar güruhu var mâlum, o insanlar azalsın diye yazıyorum, sen de artsın diye yırtınıyorsun işte, neylersin.

  Bana dair kurduğun hayali varsayımların tamamı yanlış. Ha, işin kötü yanı ne, Türkiye için orantılı ve doğru bir varsayım, ancak bu yazdıklarının “zengin olmak için en kısa yol doğrudur – her şey mübahtır” konseptinin doğru olmadığını, zengin olamadığın zaman anlarsın… Günah vebâl ben inanmam, ama sülükten farksız olduğunuzu değiştirmez bu inançsızlığım. Ayrıca yazdıklarına esas cevabım, 1 gün bile bekleyemeyip hakaret yazdığın cümlelerinde, orayı da özenle oku derim.

Seay · 2015-02-23 at 21:50

Hahahaha enayi çocuk. Yapılan olumsuz yorumları bırakıyor, istemediklerini siliyor… İşte bu yüzden adam aolmazsın sen 😀

Adam olup tğm yorumları bıraksan zaten 50 olumlu 4 olumsuz olur. Zaten o olumsuzlarda rica’da bulunduğun arkadaşlarındır ergen çocuk seni… 🙂

  Barış Parlan · 2015-02-24 at 21:37

  Hayır, siteye yapılan (spam ve küfür hariç (gerçi senin kültür seviyen spamdan beter ve küfürlü olsa da rezil olman için yayımlıyorum)) bütün yorumları yayımlamaktayım. Senin anlamadığın ve artık anlamayacağına emin olduğum şey ise, çalışan – emek harcayan ve emeği ile bir şeyler üreten o güzide (sen bizlere enayi diyorsun) insanlardanım, ve saçma sapan şeyler yazdığında, öncelikle işime odaklanıyorum (evet senin yorumunu yayımlamadan paylaştığım yazıyı okursan içinden olsa olsa 2-3 satır algılayabilirsin büyük ihtimal), sonrasında boş vaktimde yorumlarla ilgileniyorum. Ergen değilim, çocuk değilim, 50 olumlu 4 olumsuz yorum yok, her yorum yayımlandı, söylediğin her bir şey bütünüyle çürük, hakaret içerikli, küçük düşürücü ve yanlış. Peki neden yorumunu yayımlıyorum? İsmini yayımlayıp ne kadar rezil bir kişilik olduğunu asla dünyaya duyurmayacak olsan da, standart bir Megacı karakterini muhteşem örnekliyorsun. İnsanlara ibret olman için yayımlıyorum. Senin yazdıklarından başka da bir şey olmaz zaten…

erhancan · 2015-02-25 at 04:09

Ne güzel reklamını yapıyor herkes. Memlekette tek sıkıntı network marketing veya Mega Holdings mi kaldı ? Abi gazetecisin haberini yap Netwrok sektöründekiler Networkunu yapsın. Haberler hep yalandır siyaset gibi desem sen şimdi yalancı mı olacaksın

  Barış Parlan · 2015-02-25 at 11:20

  Tam da özet oldu şu yorumlar dostum. Önce “sen ne anlarsın web siteden, acemisin pek belli, site öyle yapılmaz” yorumları. Portfolyo göster – madem biliyorsun siteler nerde diye sorarım, bu sefer “kardeş siteyi bırak biz network marketing yapıyoruz” yorumları gelir. Zenginliğe giden her yolun “mübah” olmaması gerektiğini, yasalardan sıyrılıyor olmanın “suçsuz oluş” olmadığını kanıtlarız, bu sefer “git başka suçlarla ilgilen” yorumları gelir. Evet dostum, idrak ettirmek zor da olsa, şu yazıyı yazalı 4-5 ay oluyor, umurumda da değil pek açıkçası varlığı, yazdıktan sonra bir ton şey yaptım, farklı konularla uğraştım, uğraşmaya da devam ediyorum. Merak etme, memlekette çok sıkıntı var. Zaten şu yazıya da ekstra zaman harcama derdi tasası olan birisi değilim, burada duruyor, ilgilenen bilgilenen, dert olduysa elimden bir şey gelmez. Ama teşekkürler, network marketingin memleketteki sıkıntılardan birisi olduğunu kabullendiğin için… Eğer siteyi gezersen, daha çok şeyler paylaşıyorum, görürsün… Onlara da yorumlarınızı & katılımınızı beklerim… Yalan’ın ve Doğru’nun pek meçhulleştirildiği günümüzden saygılar dilerim…

sezer · 2015-03-06 at 15:08

megacılar boşuna yırtınmayın, düpedüz keriz avlamaya çalışıyorsunuz…

Emre Özkan · 2015-03-12 at 12:32

bunlar yeni şeyler değil, sırt sırta verip kazanma diyorlar buna, ta eskilerde Amway’ler (ABD) filan vardı, Herbalife,TIANSHI (Tianşi-Çin), Petra, bilmem ne falan filan, kapitalizmin 3.dünya ülkelerinde hasır altı örgütlenme biçimi, bunların ağababalarına bakıyorsun adalarda jetlerle yaşarlar, bizimkilerde saf arkadaşlarla sırt sırta verip zengin olma yollarınını ararlar, bizim bir Mehmet vardı, soyadı mühim değil, abi dedi sen maaşlı çalışırken ben 2-3 senede zengin olacam dedi, daha halen zengin olmaya uğraşıyor!… Bu web işi de aynı sistemin bir parçası…

Vural · 2015-03-13 at 18:26

Sektörden anlamayan insanların Para kazanmak bahanesiyle üzerinden geçinmek özellikle eş dost akrabası ise bunun açıklaması yok.Bana megaholdings diye gelen tanıdığımın gözümde hiçbiryeri olmamalı.

Mega holdings dolandırıcılığı · 2015-03-27 at 20:23

Bir süredir Mega Holdings ismiyle para kazanan yada kazanıyor gibi görünen arkadaşlar olduğunu duyuyordum ve dün bir arkadaş aracılığı ile sunumlarını bizzat bu işi yapanlardan dinleme fırsatı buldum duyduklarım ve izlenimlerim tahmin ettiklerimden fazla değildi ön yargılı olmamak için yine de baştan sona sunumu dinledim geldim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Sistem diğerleri gibi çok basit Network Marketing işi yani piramit yapılanmayla para kazanmak bir başka deyişle “insanların para kazanmasını sağlamak” (sözde) Ben buna “Kandırdığın kadar kazandıran sistem” diyorum o ayrı konu neden diyeceksiniz hemen açıklıyorum (En basit haliyle Sisteme katılıyorsunuz ve sizin aracılığınızla sisteme katılan her kişiden komisyon alıyorsunuz ve onun sisteme dahil ettiklerinden de aynı şekilde para kazanıyorsunuz.)

….. http://www.orcinka.net/blog/haber/mega-holdings-web-hosting-domain-dolandiriciligi/

Bu arkadaşın yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

mehmet ali · 2016-03-23 at 12:01

Zaten balık baştan kokar. Şirketin genel koordinatı !! :))) bile daha doğru düzgün mail atamazken web sitesi kurmaktan bahsediyorlar. ” Şirketin genel koordinatörüyüm” ne demek ya.. Şimdi mail hizmetlerinde imza kısmı olur yani her mesajın sonuna eklemek istediğiniz ^^iyi dilekleriniz^^ ^^yazışma adresiniz^^ ^^adınız soyadınız varsa unvanınız^^ bunlar hep kayıtlıdır. Mailinizi yazarsınız o orda hep durur hiçbir yere gitmez. Mailin sonuna şirketin Şirketin genel koordinatörüyüm yazmak ne ola ki…Barış bey bu sazanları uyandırıp da benim tek eğlence kaynağıma engel olmayın. Diplomatik kriz çıkar sonra :)) :)))

mehmet ali · 2016-03-23 at 15:39

birçok insan ekşi sözlükte ne beğenilir ki demiş. Ekşi sözlükte geçenlerde bir yazı vardı aynen buraya aktarayım.

Enes Olgun denen çok muhterem!! kişi bu ticaret modelinin Malezya’dan yayıldığını söyleyip bir çin köylüsünü ceo diye ortaya çıkardı.

1. Bu çekik gözlü abimiz dünyaca ünlü bir şirketin ceo’su ise Google’dan arama yaptığımızda saygın ekonomi dergilerinde ne biliyim ekonomi haber sitelerinde adının geçmesi lazımdır. Malesef yok. Sonrasında bir de karşılaştırma olsun diye örneğin Turkcell ceo’su sayın Kaan Terzioğlu beyefendiyi aratalım. Satır satır yazı var değil mi? 🙂 🙂 Ha çinli abimizin adı yok mu var elbet ama sadece megacıların sitesinde adı geçiyor.

Not: Adil bir karşılaştırma için http://www.google.uk ‘den arama yapabilirsiniz. 😉

2. Yine malezyadan doğup Türkiye’ye teğet geçen :)) bu ekonomi sistemini birde meganın ilk tanıtım videolarından dinleyelim.

Buyrun size video: https://www.youtube.com/watch?v=0A_noiwxNto

Çok vakti olmayanlar 13:55’ten itibaren dinleyebilir.

Not: Bulgular bana ait değildir. Ama bir araştırmacı olarak altına imzamı atarım. Bak araştırmacı diyorum araştırıyorum yani :))))

Araştırma derken birde TÜBİTAK yalanı vardı. TÜBİTAK işte internet sitelerine değer biçmiş de. çok iyimiş de. Ulan gidin işinize TÜBİTAK’ın hiç işi yoktu sizin kıytırıktan sitenize değer biçecekti. :)))

Merak ettim (Araştırmacıyım ben sizin beğenmediğiniz maaşa araştırmaya yapıyom ben) TÜBİTAK’ı aradım kullanıcı adımı verdim (bizim kullanıcı adımız var da) öyle bir değerlendirme yok dediler. Aaaa biliydim böyle olacağını. :))) Sonra dedim belki sekreter hanım kardeşimiz bulamamıştır. TÜBİTAK raporuna bir de ben bakayım. Kullanıcı adımı girdim, şifremi de. aradım taradım yok. Biliydim böyle olacağını.

Yatacak yeriniz megacılar.

mehmet ali · 2016-03-23 at 15:53

Son olarak bir anımı daha paylaşayım. Bu mega toplarından Hasan Acer (Kıbrıs’ta dayak yiyen :)) ) facebook sayfasında altında bulunup da sömürdüğü insanların fotoğraflarını paylaşıyordu. Örneğin ”X kardeşim yen arabam hayırlı olsun. Güle Güle kullan” vs. vs…Araba plakası da 06KKKKK06 olsun. :)) Fotoğraflarda ilerken bu 06KKKKK06 plakalı beyaz BMW’den bir başkası daha almış. Aynı araba aynı plaka :)))

Tutamadım kendimi ekşi sözlük gibi kutsal bilgi kaynaklarının olduğu siteye bu anektodu aktardım. Bakın bakalım Kıbrıs’ta dayak yiyen Hasan Acer’in Facebook hesabında araba fotoğrafları var mı? :))

Ulen tek eğlence kaynağımsınız megacılar.

Selim Doruk’un intersitesini hackleyip içine ”selam” yazmışlardı. Sonra tekrar not bırakmışlar ”bir daha hacklemiyecem ” diye. Çok güvenli site ama. I am networkır. Networkır yemini ettim :))) :))))

1573 · 2016-11-21 at 23:17

Bu gün bir mega holding artık her neyse resmen gruplaşmışlar ve binim bir arkadaşımı dahil etmişler. daha sonra ar. adaşım beni arayıp bir iş olduğunu söyledi. Arkadaşım ısrar edince dedim bir gidim. Fakat arkadaşım telefonda hiçbir şey söylemiyor. Şu cafe’e gel orda konuşuruz. arkadaşımın yanına gittiğim de konuyu anlatması gerekirken beni başka birine yönlendirdi. Ve konuyu onlatmaya başladı. O kadar güzel konuşuyor ki üç kağıtçı orda az çok anladım fakat konu ilerledikçe beni cezbetmeye başldı. Öyle cafcaflı şeyler söylüyor. Benim şukadar işim var. Şu kadar kazandım. Gelecekte böyle olacak v.s, daha sonra gelip internette araştırınca bunlar standart, hep aynı taktik uyguluyorlar ve insanları manüpile ediyorlar. Ve arkadaşımı da alet etmişler. Aslında mantık çok basit insanlar üzerniden para kazanmak ve işin temelinde de insanalrı kandırmak var bu kadar basit.

Jamie Tiryaki · 2017-01-13 at 00:22

Herkez düşünmekde özgürdür.
Önemli olan düşüncelerimizin zararsız olmasıdır.
Mega Holdingle yeni tanışdım ve bende düşüncemi sizlerle paylaşmak isterim.
Dinledim izledim araşdırdım soruşdurdum şekillendirdim kendi hayalimle karşılaşdırdım inandım uyandım ve anladım…..
artık Mega Holdingle hayalime bir adım daha yakınım.
Bana hiç para vermeselerde ben bu işi yaparım…..

Barış Parlan · 2017-01-14 at 21:49

Açıkçası sizin hali hazırda bu şirket için çalışan birisi olduğunuzu düşünmekten başka mantıklı bir açıklama gelmiyor aklıma. Yine de kolay gelsin, sizin neden hiç para vermeseler bile bu işi yapmak isteyeceğinizi sorgulamıyorum, bunu siz yapmıyorsanız ben hiç yapamam. Saygılar.

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mega Holdings Dolandırıcılığı

Okuma süresi: 5 min
26