NeMe: Self as Actor / Sanat Sergisi

Published by Barış Parlan on

NeMe (www.neme.org), 2004 yılında Güney Kıbrıs / Limasol şehrinde kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir sanat markezi. Mekânda yapılan düzenleme sayesinde iki katlı yapının duvarlarına yerleştirilen büyük plazma ekranlar ve yanlarında hazır bulunan kulaklıklar, mini sinema salonu konseptinde kullanıma uygun alt kat projeksiyon ortamı, ve mekândaki diğer pek çok dijital imkân sayesinde, günümüz dijital sanat müzesi konseptine yakışır bir sergi kalitesini sunduğu için öncelikle merkezin kurucuları olan Helene Black’i, Yiannis Colakides’i ve Konstantinos Sophocleous’u yürekten tebrik etmek isterim.

Canlı kodlama etkinliği, dijital video sergisi, vj etkinliği, lokasyon temelli medya sergisi gibi pek çok modern ve çağdaş sanat etkinliğinin Kıbrıs adasında ilk gerçekleştiricisi olan ve düzenli olarak ilk’lere imza atmaya devam eden NeMe, mekân içerisinde son gerçekleştirdiği yenilikler sayesinde modern dijital sanat konseptinde ihtiyaç duyulan her hizmeti sağlayabilen tam teşekküllü bir merkez olmuştur.

Yaptığı open call çağrı ile bir araya getirdiği ve aralarında benim de bulunduğum 19 sanatçının toplam 15 konsept çalışmasının ziyarete açıldığı Self as Actor: Colonizing Identity adlı sanat sergisi, günümüz teknolojisine eleştirel yaklaşım sergilendiğinde ne kadar da farklı ve önemli konuların kolayca gözardı edilebildiğini ortaya koymakta.

Self as Actor: Colonizing Identity | Sergi açılışı sırasında Maria Alexandrou ve Androula Kafa’nın sergilediği performans.

Sergide çalışması bulunan sanatçı ve katılımcıların tam listesi şu şekilde: Garrett Lynch (IRL), Ben Grosser, Jennifer Gradecki & Curry Derek, Andreas Papallas, Alexia Achilleos, Tyler Coburn, Hazel Soper, Sid & Jim (Jim Bicknell-Knight, Sidney Smith), Liat Berdugo & Emily Martinez, Christina Smiros, Barış Parlan, Lanfranco Aceti, Maria Alexandrou, Kammari Research Group (Sakari Laurila, Lau Lukkarila, Niklas Toivakainen). Ayrıca Adam Harvey sergiye Think Privacy adlı poster seçkisi ile renk katmakta.

Bünyesinde benim de çalışmamın bulunduğu Self as Actor: Colonizing Identity adlı sanat sergisini, 15 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında Limasol – NeMe Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz. Günümüzde hayatlarımızın çılgınca dijitalleştiği gerçekliğinde, kimliklerimizin ve varoluşumuzun hangi noktaya gittiğine dair çok farklı bakış açıları göreceğinize eminim…

NeMe – Self as Actor: Colonizing Identity from Barış Parlan on Vimeo.


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NeMe: Self as Actor / Sanat Sergisi

Okuma süresi: 2 min
0