Ubuntu Serveriniz için Wireless Hotspot programı ile nasıl İnternet Paylaşım yapabileceğinizi adım adım anlatıyorum._
_

Not: Her ne kadar AP-Hotspot adlı program destekten çekilmiş olsa da, eldeki örnekler genel geçer şekilde kullanıldığını göstermekte olduğundan, anlatımı bu program üzerinden yapıyorum. İleri bir zamanda eğer sıkıntı çıkar ise, lütfen yorumlardan bildiriniz.

Öncelikle AP-Hotspot yüklemesini yapalım:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8<br /> sudo apt-get update<br /> sudo apt-get install ap-hotspot

Ubuntu 14.04 sürümünde bulunan hostapd bug’lı olduğundan, o dökümanı downgrade yapıyor, ve apt-mark hold ile o dökümanın ileriki süreçte güncellenmemesini sağlıyoruz. Bu işlem 32bit ve 64bit sistemlerde farklı kaynaklardan yapılmakta. Sisteminize hangisi uygun ise, o işlemi yapınız:

64bit

cd /tmp<br /> wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/w/wpa/hostapd_1.0-3ubuntu2.1_amd64.deb<br /> sudo dpkg -i hostapd*.deb<br /> sudo apt-mark hold hostapd

32bit

cd /tmp<br /> wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/w/wpa/hostapd_1.0-3ubuntu2.1_i386.deb<br /> sudo dpkg -i hostapd*.deb<br /> sudo apt-mark hold hostapd

Wireless Internetimiz Hazır

Artık programımız kullanmaya hazır durumda. Başlatma komutunu ilk defa girdiğimizde, bize öncelikle aşağıdaki SSID – Şifre gibi ayarlarımızı yaptırıyor, akabinde program başlıyor.

sudo ap-hotspot start

Program ayarlarını değiştirmek için:

sudo ap-hotspot configure

Resetlemek için:

sudo ap-hotspot stop

Durdurmak için:

sudo ap-hotspot stop

Bu aşamadan sonra, mevcut Hotspot paylaşımının, server her başlatıldığında otomatik çalışmasını isteyen arkadaşlar, “Ubuntu otomatik başlatma” diye ararlarsa, sitemde ona dair de ders bulabilirler.

Güncelleme: Eğer ki arada sırada ap-hotspot programı takılıyorsa, bağlanma aşamasında cihazlarınız wifi’yi göremiyorsa ve aşağıdaki şekilde bir “not active” – “another process is already running” hatalar zincirinde sıkıştıysanız:

[email protected]:~$ sudo ap-hotspot stop<br /> Wireless Hotspot is not active<br /> [email protected]:~$ sudo ap-hotspot start<br /> Another process is already running<br /> [email protected]:~$ sudo ap-hotspot debug<br /> Another process is already running<br /> [email protected]:~$ sudo ap-hotspot restart<br /> Restarting Wireless Hotspot...<br /> Wireless Hotspot is not active<br /> [email protected]:~$ sudo ap-hotspot start<br /> Another process is already running

Çözüm olarak aşağıdaki kodu yazarak temp dosyasından Process ID dökümanını silip restart atabilirsiniz. Bu işlem hatanın çözümü olarak işe yarar bir sonuç vermektedir.

sudo rm /tmp/hotspot.pid<br /> sudo ap-hotspot start