Gelecekten Haberler #1

Published by Barış Parlan on

Toplum genelinde teknoloji okur yazarlığını arttırmak ve global ölçekte gerçekleşen teknolojik gelişme haberlerinin hayatlarımızı ne yönde etkileyeceğine dair farkındalık kazandırmak amacı ile teknoloji haberleri hazırlamaktayız. İlginizi çeken ve daha detaylı bilgi istediğiniz konuları lütfen iletin.

Facebook, mobil aplikasyonuna yaptığı son güncelleme ile Tinder, Bumble ve OkCupid’in liderlikte yarıştığı online arkadaşlık hizmetlerine rakip olmak için adım atıyor. Paylaşım ve reaksiyonlarımızdan kişilik analizinde başarılı sonuçlar elde edebilen Facebook algoritmaları ve veri arşivi, samimi ilişki kurmamız için çevremizdeki arkadaşlarımız arasından tavsiyelerde bulunacak. Açıklamaya göre facebook profillerinden bağımsız olarak çalışacak olan sistemde non-binary cinsiyet ifade tercihi gibi yaklaşımlar dikkat çekmekte.

Bundan 4 yıl önce 700 teknoloji uzmanının yarıştığı bir yarışmada, geliştirdikleri yapay zekaları 8. sınıf (13-14 yaş) bilim dersi sınavı ile yarıştırdılar. O günün anlayışı ile tek bir yapay zeka bile 60 üstü skor elde edemediği için $80.000 ödül beklemede kalmıştı. Geçtiğimiz çarşamba günü Allen Yapay Zeka Enstitüsü tarafından geliştirilen Aristo isimli yapay zeka 8. sınıf sınavından %90’lık bir sonuç elde etti, ve hatta 12. sınıf (18-19 yaş) bilim sınavından ise %80 puan alarak çıtayı da dikkat çekici bir seviyeye getirmiş oldu.

Yapay zeka’daki devrimsel gelişmelerle senkronize şekilde başarısı ve niteliği artmakta olan dijital kişisel asistan teknolojisi, Alexa ve Echo gibi cihazlar sayesinde 65 yaş üstü kullanıcıların ilgisini çekmekte. Teknolojinin sadece 20 – 30 yaş aralığını hedefleyerek geliştiği yanılgısını gözler önüne seren durum, sadece konuşma ile etkileşime girilebilen cihazların yaşlılar tarafından tercih edilmeye başladığını göstermekte. Yalnızlığın, depresyon ve anksiyete ile ilişkili oluşuna dikkat edecek olursak eğer, bu cihazları kullanan insanların, cihazlarına ‘Ok Google’ diyerek aktif hale getirmek yerine, cihazlarına isim verebilme isteklerindeki büyük talep çok daha anlaşılır olacaktır.

Amerikan polisi Obsidian 4 adlı şirketin ürettiği ve kullanıcıların uzun namlulu – dürbünlü silahlarını kalibre etmek için kullandıkları aplikasyonu indirip kullananların tam listesini Google ve Apple’dan talep etti. İlk defa resmi bir şekilde ve ‘toplu’ bir kullanıcı bilgisi talebi söz konusu olan olay, hiç bir suç ile ilişkisi olmayan onbinlerce kişinin araştırmaya alınması ve kişisel bilgilerinin şirketlerden devlete teslim edilmesi ihtimali sebebi ile aktivistlerin dikkat çektiği bir konu olmakta.

Blokzincir

Blokzincir, toplum genelinde Bitcoin olarak bilinen dijital para birimlerinin temelini oluşturan teknolojik buluştur. Örneğin Mercedes’i düşünürseniz, Blokzincir araba motorunun icadına denk düşmektedir ve dijital (kripto) para birimleri’nin yanı sıra pek çok toplumsal işleyişe de etki edebilecek teknolojik yenilikler ve çözümler sunan bir yaklaşımdır. Bitcoin’in fiyatı ve zengin olma planlarını bir kenara bırakıp gerçek yeniliği konuşmak gerekirse, her geçen gün ekonomik para aktarımının daha büyük bir kısmının dijital olarak gerçekleştiği gerçeğinden yola çıkarak, gelecek nesiller için hazırlanmakta olan ekonomik akışın temelini blokzincir teknolojisi oluşturmakta olduğunu görebiliriz.

Bütün bankacılık sektörü gibi blokzincir teknolojisini işleyişinde verimli biçimde kullanmayı amaçlayan HSBC, ilk yuan temelli ‘kredi mektubu’ dökümantasyonunu blokzincir üzerinden tamamladı. Normalde 10 gün süren evraksal kredi sürecinin otomasyon halinde 24 saatte tamamlanması, tek başına Çin’den yurtdışına 2018 yılında başvurulmuş 1.2 milyon kredi işlem sürei olması çerçevesinde büyük anlam ifade etmekte.

Japonya’nın en popüler mesajlaşma aplikasyonu LINE, hem yazılımında blokzincir özelliklerini ve güvenliğini kullanmak, hem de kullanıcı ödemelerini kripto para üzerinden kabul edebilmek için hükümetten kriptopara temelli işletme lisansı aldı.

Samsung, Galaxy Note 10’un devamı niteliğindeki yeni öncü telefonu Klaytn’ı, blokzincir aplikasyonlarına uyumlu ve kendi içinde kripto para cüzdanı sistemine hazır halde sunacağını açıklayarak, geleceğin teknolojisi olan blokzincire uyumlu telefon – cüzdan geliştirmekte öncü olma hedefini daha da netleştirdi.

İspanyol futbol takımı Atletico Madrid, taraftarlarının kullanımına sunmak için fan token üretimi kararı aldı ve blokzincir teknoloji üreticisi bir firma ile anlaşma imzaladı. Pratikte ortaya çıkarılan şey sadece bir dijital kripto para aslında.

Son olarak, ingilizce bilen okuyucular için kağıda basılı ve devlet merkezli parasal sistemin yaratıcısı olarak düşünebileceğimiz Alexander Hamilton ile bitcoin ve blokzincir’in fikir babası olan (ve gerçek hayatta kim olduğunu halen daha bilmediğimiz) Satoshi Nakamoto’nun Rap atışmasını Epic Rap Battles of History adlı ünlü youtube kanalından paylaşıyorum:

Bu yazının orjinali Gazedda Kıbrıs‘ta geçen hafta paylaşılmıştır. Gelecekten Haberler yazı dizisini Gazedda Kıbrıs mecrasından takip edebilirsiniz.


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gelecekten Haberler #1

Okuma süresi: 4 min
0