Bulut Depolama ve Dropbox

Published by Barış Parlan on

Bulut Depolama, en basit örnekleme ile cep telefonunuzda çektiğiniz bir fotoğrafı, çekme işleminden başka hiçbir şey yapmadan evinizdeki bilgisayarınızda kullanabilmeniz, akşam evinizdeki bilgisayarınızda yazdığınız bir word dökümanına yine fazladan hiç bir işlem yapmadan, ertesi günü ofisinizdeki bilgisayarınızdan ulaşıp üzerinde değişiklik yapabilmeniz işlemlerini sağlayan teknolojidir. Teknik tanım olarak:

Bulut depolama, sunucular tarafından ağ üzerinde sanal olarak oluşturulan havuzlarda veri depolamasıdır. Büyük çaplı veri merkezlerini işleten ve depolama için alan sunan çeşitli şirketler bulunmaktadır. Bulut [email protected]

Bu şekilde ifade edilen bir tanım hem gereksiz hem de anlaşılması zor teknik terimler içerdiğinden insanlar için pek aydınlatıcı olmuyorlar. Örnek her daim en güzel yöntemdir: Bir USB Flash diskiniz var diyelim. Onun içinde bulunan dökümanları her nereye götürürseniz yanınızda taşıyabiliyorsunuz hani. İşte Dropbox adlı program, bu flash disktir işin özetinde. Tek farkı, fiziksel değildir, internette durmaktadır ve internete erişebilen bütün “cihazlarınızı” bu flash diske “bağlayabilirsiniz”. Bağlantı sonrası ayarlar da yaparak ekstra hiç bir uğraşa girmeden o diske elinizdeki her türlü telefon – tablet – bilgisayar cihazları ile ulaşabilirsiniz.

Bulut Depolama Ne İşe Yarar?

Yukarıda yazdığım Pratik örneklemeler en basit kullanım biçimleridir. Telefonunuzdaki “dropbox” hesabınıza “fotoğraflarımı otomatik yedekle” dediğiniz anda, telefonunuz her ne zaman wi-fi bulsa, hemen fotoğraflarınızı “güvenli” bir şekilde korunan dropbox hesabınıza atar. Bu fotoğraflar daha sonra “internete bağlanan” bilgisayarınız tarafından indirilir, siz bu süreci fark etmeden onları her daim kullanıma hazır bulursunuz. Özellikle “yazı yazmak” gibi bir eyleminiz var ise, tabletinizdeki dropbox dökümanı içerisinde tutacağınız “yazılarım” dosyası, oradaki her sayfaya her an her yerden ulaşabilmenizi sağladığı için, küçük küçük notlar eklemek, düzeltmeler yapmak, bir muhabbet anında oradan birkaç paragrafı hemen açıp okuyabilmek, o an akıla gelen herhangi bir fikri hemen not düşebilmek, ve bütün bu dökümanların diğer bütün cihazlardan da en güncel halde ulaşılabileceğini bilmek, üretkenlik açısından kullanıcıya muazzam erişebilirlik ve “organizasyon” sunmaktadır.

Alternatif Kullanım Metodları

Elbette dropbox’unuzu (veya diğer alternatiflerini) sadece ve sadece “yedek almak” maksatlı kullanabilirsiniz. Ancak bu yazılımların diğer “kullanım alanlarını” keşfettikçe, hayatınızın kolaylaşmasına izin vermek çok mantıklı gelecektir. Örneğin dropbox kullanan bir başka arkadaşınız ile sadece ikinizin  daima erişebileceği ayrı bir dosya oluşturabilmek, paylaşımlı bir şekilde bir şeyler üretebilmenizi sağlar. Bir konuya dair “birlikte yapılan araştırmalar”, şirket içerisindeki çalışanların birbirleri ile her daim senkronize olan bir dosya üzerinden dosya paylaşabiliyor olmaları, sadece tek bir dosyayı bile sadece istediğiniz insanların görebileceği şekilde paylaşabiliyor olmak gibi opsiyonlar, alışkanlık yaratıldıktan sonra pek çok “dosya paylaşım” sisteminizin vazgeçilmezi olacaktır.

Bu yüzden aşağıda günümüz bulut depolama sistemlerinin liderleri / öncüleri olarak anılan beş rakip şirketin ücretsiz ve ücretli fiyatlarını, sundukları hizmetlerin özellikleri ile birlikte bir araya getiriyorum. Lütfen mevcut siteleri tek tek gezerek bu yazıda “eskimesi muhtemel” fiyatlara sadık kalmadan en güncel bilgileri siz kendinizce kontrol ediniz.

Önde Gelen Bulut Depolama Sistemleri

Dropbox – www.dropbox.com
Ücretsiz Hizmet:2 GB. Referans vererek dropbox’a dahil ettiğiniz her kullanıcı için 500 MB (16 GB’a kadar) yükseltme alıyorsunuz. +2 GB Facebook – twitter beğenisi ile kazanıyorsunuz.
Ücretli Hizmetler: 1 TB için aylık $10, Sınırsız disk alanı için aylık $15.

Google Drive – www.google.com/drive
Ücretsiz Hizmet: 15 GB
Ücretli Hizmetler: 100 GB için aylık $1.99, her 1 TB için aylık $9.99.

Box – www.box.com
Ücretsiz Hizmet: 10 GB
Ücretli Hizmetler: 100 GB için aylık $6 (2 GB dosya boyutu limiti mevcut), Sınırsız disk alanı için aylık $17 (5 GB dosya boyutu limiti mevcut).

Copy – www.copy.com
Ücretsiz Hizmet: 20 GB
Ücretli Hizmetler: 250 GB için aylık $4.99’dan başlıyor, 1 TB’a kadar fiyatları değişiyor.

OneDrive (Microsoft) – onedrive.live.com
Ücretsiz Hizmet: 20 GB
Ücretli Hizmetler: 100 GB için aylık $1.99, 200 GB için aylık $3.99, 1 TB için aylık $6.99.

Ayrıca yazıma DropBox için referans linkimi eklemek istiyorum. Bu linke tıklayarak üye olacağınız hesap normal şekilde yapacağınız üyelikten tamamen farksız durumdadır. Sadece benim 500 MB daha dropbox alanı kazanmamı sağlamaktadır. Eğer buradan üye olursanız çok sevinirim.
Dropbox Referans Linki


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

2 Comments

Türkan · 2016-02-02 at 06:47

Şirket kullanımı, bilgi çalışmaması açısından ne kadar güvenli buluyorsunuz?

    Barış Parlan · 2016-02-02 at 12:09

    Öncelikle “bilgi çalışmaması” derken tam olarak anlatmak istediğiniz durumu anlayamadım. Bilgi çalınması olarak düşüneceksek eğer, hali hazırda “Sensitive data” konsepti bu gibi sistemlerde de, geri kalan bütün email veya kendi bilgisayarınız olduğu kadar saldırıya karşı hedef noktasındalar. Ancak Data’nın kendisi önemli bir durumda, zira kredi kartı bilgileri gibi bilgilerinizi böyle ortamlarda saklamanız asla tavsiye edilmez. Olası saldırı – hacklenme durumlarında saldıran kişinin bakacağı döküman bunlar olacaktır. Ancak daha “kişisel” bazda hassas data, spesifik bir – birgrup kişiler için önemli datanız var ise, bunlar genelde saldırı hedefi değildirler, bunları hedefleyen kişilerin bireysel olarak bunu ele geçirmesi – sizi hedefleyebilmesi mümkün değildir. Cep telefonu – çifte onay – zor şifre gibi tavsiye edilen uygulamalar “insan hatası” (sizin kendi şifrenizi – telefonunuzu kaybetmeniz) hariç tutulursa muazzam güvenlik sağlamakta.

    Eğer “çalışmaması” demek istediyseniz, döküman bozulması henüz yaşamadım, yaşayan görmedim. Yedeklemekten zarar gelmez elbette ayrıca. Ama uzun lafın kısası, pek çok şirket günümüzde şirket içi dosya paylaşım aktarım çözümlerini bu sistemlerle yapmaktadır. Zira “wetransfer” – “gmail” gibi sık kullanılan alışılmış sistemler de yine bu cloud computing hizmeti sunan şirketlerin diğer ürünleri.

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bulut Depolama ve Dropbox

Okuma süresi: 3 min
2