Lmgtfy.com – Sizin için Googleda Arayayım

Published by Barış Parlan on

Lmgtfy.com – Sizin için Googleda Arayayım adlı web sitesi, aslında bir kurtarıcı melek. Eğer ki sizin de hayatınız “kendi kendisine araştırıp bulmak – çözmek” yerine doğrudan sırf kolay olduğu için size soru soran insanlarla dolu ise, lmgtfy.com tam olarak sizin için üretilmiş bir sayfa. “Let me Google that for you” şeklinde açılan isim, Türkçe “Sizin için Google’da Arayayım” anlamına geliyor.

Nasıl Çalışıyor?

İşleyiş çok kolay, meselâ bir arkadaşınız bütünüyle üşendiğinden ve sizin vaktinizin onunkinden daha bol olduğunu düşündüğünden size “kanka torrent mi ne bişi varmış film indiriyormuşuz bununla, nasıl oluyor o?” şeklinde bir soru yöneltiyor, siz gidiyorsunuz lmgtfy.com adresine, “torrent film indirme rehberi” şeklinde yazıyorsunuz ve “Google’da Ara” düğmesine basıyorsunuz. Sitede arama sonrası çıkan link’i kopyalayıp arkadaşınıza “bak burda anlatıyor” diye gönderiyorsunuz. O arkadaş link’e tıklayınca, browserında otomatik olarak “Google” açılıyor, yanında “sizin için google’da arayayım” yazıyor, arama kutusunda aradığımız “torrent film indirme rehberi” cümlesi harf harf beliriyor, ve mouse kendi kendisine Ara düğmesine tıklıyor. “Bunu yapmak çok mu zordu?” şeklinde bir mesaj eşliğinde arkadaşımız arama sonuçları sayfasına yönlendiriliyor. Canlı örnek için tıklayınız (:

2014 yılının son ayında, Google “Year in Search 2014” isimli bir video yayımlamıştı. Bu video’yu paylaşırken aşağıdaki satırları yazmıştım. Yazımıza çok uygun olduğundan, ekliyorum, ve hepinize bol aramalı – araştırmalı bir hayat diliyorum:

Araştırın!

Belki de insanlığın yegane kurtuluşu, ki bu kadar basit olduğu için bu kadar “genel geçer”, ve bu kadar avuç içinde, ve bu kadar küçümseniyor… “Arayın”. Araştırın! Kaldırın diyor o götünüzü ve araştırın, duyduklarınızdan gördüklerinizden bir adım öteye gidin ve “sorgulayın”. Başkalarını tekrar etmeyi bırakın ve o kalorilerinizi beyninizi kullanmaya harcayın, harcayın ki kendi fikriniz olsun, oluşsun. Öğrenin ki bir kıymeti olsun fikrinizin… Nasıl olsa bir yerlerde birileri çözer demek yerine, kendiniz arayın, öğrenin, kendi başınıza çözün… Google, çok uzakta değil. Hatta neredeyse hepinizin cebinde… Gelişmenin – ilerlemenin, sosyal medya ile aynı mesafede olduğu şu dünyada, bu kadar mı asosyalleşilir ve cahilleşilir ey insanlık…

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DVwHCGAr_OE&feature=share]


Barış Parlan

I'm an earthling named Barış Parlan. Natural born curious and critical which evolved into a nerd digital storyteller. Ph.D. candidate of remix theory within digital humanities. Technology consultant, graphic designer, VJ (visual-jockey), artist. #science #futurism #cyberpunk #criticaltheory #anarchy

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lmgtfy.com – Sizin için Googleda Arayayım

Okuma süresi: 2 min
0